Ανακοίνωση εγγραφών 2023-2024

Καλούνται οι επιτυχόντες/ επιτυχούσες του Διατμηματικού Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών «Γλώσσες, Επικοινωνία και Διοίκηση Υπηρεσιών Εκπαίδευσης στο σύγχρονο κοινωνικό, οικονομικό και τεχνολογικό περιβάλλον» που έχουν αποδεχτεί τη θέση να αποστείλουν τα απαιτούμενα για εγγραφή δικαιολογητικά στην ηλεκτρονική διεύθυνση  info@frl.auth.gr έως και 23/10/2023

Απαιτούμενα Δικαιολογητικά:

• Αίτηση εγγραφής (επισυνάπτεται)
  • Αριθμός Α.Φ.Μ.
  • Αριθμός Α.Μ.Κ.Α.
  • Μία (1) φωτογραφία
  • Φωτοτυπία του δελτίου αστυνομικής ταυτότητας
  • Υπεύθυνη Δήλωση η οποία μπορεί να εκδοθεί είτε ψηφιακά (για κατόχους κωδικών taxisnet) μέσω του gov.gr είτε εντύπως μέσω ΚΕΠ, με βεβαίωση γνησίου υπογραφής όπου θα δηλώνεται ότι:

α) έχω ενημερωθεί και έχω διαβάσει επιμελώς τον Κανονισμό Λειτουργίας του Διατμηματικού Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών της Φιλοσοφικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης στο οποίο έγινα δεκτή/ός, όπως έχει αναρτηθεί στον ιστότοπό του https://dpms.frl.auth.gr/images/files/kanonismos-neos.pdf

β) με την εγγραφή μου, αποδέχομαι το περιεχόμενο του Κανονισμού. Ειδικότερα, κατανοώ τους Όρους φοίτησης και τη διαδικασία που προβλέπεται για τη Μεταπτυχιακή Διπλωματική Εργασία.

γ) δεσμεύομαι να τηρήσω όσα αναγράφονται στο άρθρο 13 περί λογοκλοπής γνωρίζοντας πως η παραβίασή τους συνιστά λόγο εφαρμογής κυρώσεων ή και ενδεχόμενης διαγραφής μου από το Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών.

δ) συναινώ να γνωστοποιηθεί ο ιδρυματικός μου λογαριασμός στους ακαδημαϊκούς συμβούλους που θα οριστούν από την Επιτροπή Προγράμματος Σπουδών του ΔΠΜΣ προκειμένου να έχουν τη δυνατότητα άμεσης επικοινωνίας για θέματα σπουδών.

ε) όλα τα δικαιολογητικά που προσκομίζω και τα στοιχεία που αναγράφονται σε αυτά είναι αληθή και ακριβή.

Επίσης, όσοι/όσες πληρούν τις προϋποθέσεις  απαλλαγής τελών φοίτησης  σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 86 του Ν. 4957/2022 (ΦΕΚ Α΄141/21.07.2022), την υπ’ αριθμ. 84560/ Ζ1/2023 (ΦΕΚ Β΄ 4837/1-8-2023) Απόφαση του Υπουργού Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού σχετικά με διαπίστωση του ποσού που αντιστοιχεί στο εθνικό διάμεσο διαθέσιμο ισοδύναμο εισόδημα (το ατομικό και το εβδομήντα τοις εκατό (70%) του οικογενειακού) και την υπ’ αριθμ.108990/Ζ1/2022 (ΦΕΚ Β΄ 4899/16-9-2022) Απόφαση του Υφυπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων που αφορά στη ρύθμιση των θεμάτων σχετικά με τη διαδικασία δωρεάν φοίτησης σε Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών με τέλη φοίτησης θα πρέπει έως και τις 23 Οκτωβρίου 2023  να υποβάλουν αίτηση απαλλαγής τελών φοίτησης με συνημμένα τα απαραίτητα δικαιολογητικά (επισυνάπτεται)

Η ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΤΟΥ Δτ.Π.Μ.Σ.